Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Noul subiect in atentie. Secret - Trecut

3 participanți

In jos

Noul subiect in atentie. Secret - Trecut Empty Noul subiect in atentie. Secret - Trecut

Mesaj  NewVamus Mar Iun 02, 2009 5:37 pm

Una dintre problemele centrale ale „prelucrarii trecutului” care, în opinia mea, ne blocheaza cel mai mult, este chiar aceea a vinovatiei.
Cea mai mare parte a conducatorilor din trecut au ratat intelegerea unei mari parti a Secretului - partea care se refera la impartasirea Secretului cu ceilalti. Traim cea mai minunata perioada a istoriei. Este pentru prima oara cand avem cunoasterea la indemana. Cand ne uitam in jurul nostru, chiar si la trupul nostru, ceea ce vedem este doar varful aisbergului.

NewVamus

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Noul subiect in atentie. Secret - Trecut Empty Re: Noul subiect in atentie. Secret - Trecut

Mesaj  pioneerFD Joi Iun 04, 2009 2:53 am

Interesant punctul tau de vedere NewVamus dar nu cred ca inteleg foarte bine unde vrei sa ajungi: prelucrarea trecutului, neintelegerea lui de catre marii lideri ai lumii sau aisbergul omenirii. Probabil ca ai vrut sa ne impartasesti temerea ta legata de imposibilitatea de a ne intelege prezentul.
Sau poate ca, daca citesc mesajul tau de la coada la cap am sa il inteleg mai bine.
Mi'ar placea sa dezvolti mai mult ultima parte pe care ai scris'o.
Ce vezi tu in / din varful aisbergului?

PACE
pioneerFD

pioneerFD

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Noul subiect in atentie. Secret - Trecut Empty Re: Noul subiect in atentie. Secret - Trecut

Mesaj  nicolae_aum Joi Iun 04, 2009 4:38 am

Eu cred ca am inteles la ce se refera prietenul nostru si are dreptate ca cei care trag sforile la nivel de planeta se folosesc de cunoastere doar pentru ei insisi si pentru a-i domina pe ceilalti. Dar eu as lansa o invitatie la discutie vizavi de triunghiul: a sti - a vrea - a face. Eu cred ca cunoasterea este doar prima etapa in transformare si fara vointa si capacitatea de a realiza ceea ce iti propui ramai la nivel ideatic. Poti sa stii si sa nu faci nimic, poti sa stii , sa vrei si sa nu poti face nimic, dar este nevoie de toate aspectele pentru materializarea informatiei.
Pace, iubire si intelepciune.

nicolae_aum

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 04/04/2009
Varsta : 58
Localizare : Maramures

Sus In jos

Noul subiect in atentie. Secret - Trecut Empty Re: Noul subiect in atentie. Secret - Trecut

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum