Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Adevarata criza este a economiei de Suflet

In jos

Adevarata criza este a economiei de Suflet Empty Adevarata criza este a economiei de Suflet

Mesaj  dane Lun Iun 22, 2009 5:26 am

Avem impresia ca o viata alegem ceea ce sa fim, sa facem, sa visam…avem impresia ca universul intreg conspira pentru ca noi sa ne indeplinim telul. Avem impresia ca punctul nostru de vedere este cel mai important si in felul asta ne condamnam sa traim pe o planeta proprie a carui singur locuitor este propriul EGO. Din aceasta cauza TERRA este probabil singura din univers ce contine si poarta povara a 7 miliarde de alte planete.

Acestea sunt marile iluzii acele Maya din traditiile orientului cu care ne impovaram zborul. Suntem dresati sa credem ca tot universul se misca dupa cum vrem noi…si ca ne aduce tot ceea ce ni se nazare ca am avea nevoie, din universul acesta l-am dat afara pe Dumnezeu pe usa din spate a mintii noastre, si in locul lui am inscaunat un Ego care vrea sa supuna totul, pana si sufletul si trupul care il indura.

Egoul a invatat sa faca economie de suflet…el trece prin camerele din care suntem alcatuiti si stinge lumina sufletului…caci i se pare ca factura pe care o va avea de platit este prea mare…camera cu camera …cate una…si inca una…pana ce ramanem in intunericul …economiei de suflet…in care trupul nu mai are altceva de facut decat sa taca celula cu celula…Criza aceasta economica mondiala este autentica…doar ca nu este criza de lichiditati ci de SUFLET! Ne-am concediat visele, ne-am redus consumul de zambete si am stins lumina sufletului…PENTRU CE? Pentru a ne lasa supusi mai bine de egourile autoconsumatoare…egourile care ne rup de Dumnezeu si ne arunca in haul fara nume si margini al disperarii. Pana cand vom mai face asta? pana cand Universul va ingadui sa ne tot erijam in totul, pana cand se va mai abtine sa ne reduca la nimicul primordial? Cum iesin din criza? Renuntand sa mai auzim chemarea sufletului care desi exilat in afara noastra, ne cheama pe numele noastre de taina si flacara?

Cum iesim din criza sau cum scoatem criza din tot ceea ce suntem? Cum capatam sau recapatam curajul de a aprinde lumina sufletului de a consuma zambete pana facem intreg universul sa rada in hohote si cu sughituri ca un copil gadilat inainte de culcare? Cum ne aduce aminte ca planeta aceasta este mama si calea noastra, cum prindem din zbor pasarea intelesurilor adanci care ne duc la EL, UNUL, SUFLETUL intregii Creatii. Cum deschidem usa singurului Dumnezeu, cel care nu intra in nici o viata fara a fi invitat, care bate si asteapta sa I se deschida cu tot sufletul?

Marii si mai marii acestei lumi ne hranesc egourile devoratoare spunand ca e destul sa ne dorim masina, casa, barbatul femeia…uitand sa ne spuna ca pana la urma masina ajunge la fiare vechi, casa devine una cu pamantul, iar barbatul sau femeia, o simpla hartie de despartire sau un manunchi de oase…mai marii acestei lumi uita sa ne spuna despre iubire, despre Dumnezeu, despre conspiratia divina numita CREATIE si la care participand constienti, ne dam sansa de a acumula LUMINA nepieritoare si nemateriala. mai marii acestei imparatii a egourilor, uita sa ne spuna cum sa ne hranim sufletul pentru ca stiu ca astfel ne pot controla mai bine, controlandu-ne dorintele, ne controleaza mintile…si ne surghiunesc sufletele.

Mai marii acestei lumi…sunt atat de mici dragii nostri! Ei nu detin adevarul caci ADEVARUL este in noi, ei nu detin puterea caci puterea este in fiecare respiratie, ei nu detin resursele caci Resursele sunt in inima noastra! DA UNIVERSUL CONSPIRA…dar nu pentru a-ti da masina visata, ci pentru a te face sa iti fie dor de LUMINA DIN CARE TOTUL SE ALCATUIESTE PE SINE, printr-un proces prin care Dumnezeu se indumnezeieste in fiecare eternitate.

Legile universului se aplica din ce in ce mai rapid, in viata noastra. Suntem ajutati sa cunoastem si sa recunoastem in jur rezultatele actiunilor noastre. O greseala spirituala (un gand cu incarcatura negativa, o fapta egoista) primeste reculul aproape imediat, un dar catre un altul (un zambet, o mangaiere, un sprijin venit la timp) este rasplatit intr-o secunda…TOTUL NI SE INTAMPLA MAI REPEDE! SUNTEM LA UN CURS INTENSIV DE VESNICIE TRAITA CONSTIENT! SA NU RATAM LECTIILE, SA NU FOLOSIM PRETEXTUL CA NU NE-AM FACUT TEMA PENTRU CA NU AM AVUT SUFICIENTA LUMINA! SA NE APRINDEM SUFLETELE SI SA NE PRIVIM IN OCHI! CATI PROFESORI DRAGI DE VESNICIE NE-A PUS DUMNEZEU ALATURI! SA IESIM DIN CRIZA! SA LASAM CRIZA SA IASA AFARA SI SA SE FACA PRIMAVARA! SA NU MAI FACEM ECONOMIE LA SUFLET SI NICI LA CREDINTA!

DA MAI DEPARTE… MERITAM SA INTELEGEM CARE ESTE ADEVARATA CRIZA PRIN CARE TRECEM! MERITAM SA INTELEGEM CUM PUTEM IESI LA LUMINA!

Articol preluat de pe site'ul de evolutie spirituala http://www.aum.ro

dane

Numarul mesajelor : 203
Data de inscriere : 18/04/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum