Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Latura activa a infinitatii

In jos

Latura activa a infinitatii Empty Latura activa a infinitatii

Mesaj  Admin Joi Apr 30, 2009 4:55 am

... -Si cum ai rezolvat acest conflict interior? l-am întrebat cu mult mai mult decît un simplu interes.
- Nu am rezolvat absolut nimic, îmi răspunse el. Acest conflict sau ce-o fi fost, era rezultatul luptei dintre cele două minţi ale mele. Orice om are două minţi. Una dintre ele este a noastră în întregime şi este ca o voce şoptită care ne aduce întotdeauna ordine, claritate, finalitate. Cealaltă minte este o instalaţie străină. Aceasta nu ne aduce decît conflicte, ambiţii, îndoială şi deznădejde.
Eram atît de obsedat de gîndurile mele, încît am pierdut complet sensul spuselor lui don Juan. Imi puteam aminti perfect cuvintele sale, dar acestea nu aveau nici un înţeles pentru mine. Foarte calm şi uitîndu-se direct în ochii mei, don Juan repetă ce spusese cîteva secunde mai devreme. Eram, in continuare, incapabil să înţeleg ce voia să spună. Pur şi simplu nu mă puteam concentra asupra cuvintelor lui.
- E ciudat, don Juan, dar nu reuşesc să mă concentrez asupra a ceea ce îmi spui, i-am zis eu.
- Inţeleg perfect de ce nu poţi să te concentrezi, îmi spuse el zimbind larg, şi vei înţelege şi tu într-o bună zi, cind îţi vei fi rezolvat conflictul pricinuit de întrebarea dacă mă placi sau nu şi cînd vei fi încetat să mai fii centrul lumii...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 58
Data de inscriere : 04/04/2009

https://ecou-ro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum