Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lumina, Spirit viu

In jos

Lumina, Spirit viu Empty Lumina, Spirit viu

Mesaj  dane Vin Iul 24, 2009 4:52 am

Nu trebuie niciodata sa uitati ca starea voastra interioara nu va priveste numai pe voi, dar îi influenteaza si pe ceilalti. Daca sunteti impur, prin emanatiile voastre, îi murdariti si pe ceilalti. Doriti sa faceti bine, se întelege, dar sa stiti ca nu puteti face nici un bine daca nu sunteti pur. Iata, asta este tot, absolut. Daca vreti cu adevarat sa ajutati umanitatea, o puteti face prin puritatea voastra. Chiar daca nu spuneti nimic nimanui, prin puritatea voastra lasati sa treaca prin voi o lumina care contribuie la ameliorarea tuturor în jurul dumneavoastra. Da, numai prin prezenta voastra. Dar daca sunteti impur, adica rau, nedrept, lacom, criminal, contribuiti la otravirea lumii întregi. Acum, fie ca o credeti sau nu, este chiar asa: eu cred asta sau mai degraba o spun.
Oamenii cauta inteligenta, forta, vointa, iubirea si mai ales banii! Pentru bani toata lumea alearga, dar pentru puritate ... Şi iata ca puritatea este baza tuturor. Ocupati-va de puritate si restul va veni singur la voi. Puritatea va va face mai sanatos, mai frumos, mai puternic, mai inteligent. Evident contemporanii atât de savanti si eruditi au lasat la o parte aceasta problema a puritatii. Viata pura ... la ce ar putea servi viata pura ? Ei au alte preocupari si ca urmare, cu viata lor impura se pun în pericol, se îmbolnavesc si pierd chiar tot ce aveau, fiindca baza era sovaielnica. Da, baza. Au existat sfinti care n-au citit nici o carte, care n-au facut niciodata studii, ci au lucrat numai pentru puritate si iata ca toate celelalte calitati au început sa se mainfeste în ei: cunoasterea, clarvederea, puterea de vindecare ... fiindca nu mai existau în ei straturi opace, nu mai existau ecrane si toate bogatiile Cerului puteau patrunde în ei.

dane

Numarul mesajelor : 203
Data de inscriere : 18/04/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum