Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pilde - Timpul schimbarii

In jos

Pilde - Timpul schimbarii Empty Pilde - Timpul schimbarii

Mesaj  dane Joi Iun 25, 2009 4:24 am

La un batran calugar a venit intr'o zi un tanar pentru a se spovedi si a'i cere sfatul. Din vorba in vorba tanarul ii spuse:
- Parinte, sunt destul de rau si as vrea sa ma schimb, dar uite ca nu pot. Imi pierd usor rabdarea iar atunci cand ma enervez vorbesc urat si, ma rog, multe altele. Am incercat sa ma schimb dar nu am putut. Si totusi eu sper ca dupa ce voi mai creste voi putea sa ma schimb, nu'i asa?
- Nu! I'a raspuns batranul. Vino cu mine! Si l'a dus pe tanar in spatele chiliei, acolo unde incepea padurea si i'a spus:
- Vezi acest vlastar? Stii ce este?
- Da parinte, e un puiet de brad.
- Smulge'l! i'a poruncit parintele.
Tanarul a scos bradutul imediat din pamant.
Mergand mai departe calugarul s'a oprit langa un bradut ceva mai inalt, aproape cat un om.
- E, acuma scoate'l si pe acesta!
S'a muncit baiatul si cu pomisorul acela, dar cu putin efort a reusit pana la urma sa il scoata din pamant.
Aratandu'i apoi un brad ceva mai mare, calugarul i'a mai spus:
- Ia smulge'l acum pe acela!
- Da, dar e destul de mare parinte, nu cred ca pot singur.
- Bine, du'te atunci si mai cheama pe cineva.
Intorcandu'se tanarul nostru cu inca doi flacai pe care ii gasise la lucru pe aproape, au tras de pom si cu multa greutate, au reusit in sfarsit sa il smulga.
- Bun, acuma ia scoateti voi bradul acela falnic de acolo.
- Parinte, dar acela este un copac mare si batran, nu am putea niciodata sa il smulgem din radacini, chiar daca am fi si 100 de oameni.
- Ei, acuma vezi fiule? Ai inteles ca si relele apucaturi din suflet sunt la fel?
Orice viciu sau orice neputinta, pare la inceput inofensiva si fara mare importanta, dar cu timpul ea prinde radacini, creste, si pune stapanire din ce in ce mai mult pe sufletul tau. Cat este inca mica, o poti scoate si singur; mai tarziu vei avea nevoie de ajutor. Dar fereste'te sa lasi raul sa ti se cuibareasca adanc in suflet caci atunci, nimeni nu va mai putea sa ti'l scoata. Nu amana niciodata sa iti faci curatenie in suflet si in viata caci mai tarziu va fi cu atat mai greu.

dane

Numarul mesajelor : 203
Data de inscriere : 18/04/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum