Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Arta visatului

In jos

Arta visatului Empty Arta visatului

Mesaj  Admin Joi Apr 30, 2009 5:02 am

... Judecind din situaţia mea actuală, îmi dau seama că don Juan m-a făcut să intru - cît de des a putut - în cea de a doua atenţie, pentru a mă forţa să-mi menţin - pentru perioade lungi de timp - noi poziţii ale punctului meu de asamblare şi să percep coerent în aceste poziţii, adică a avut în vedere să mă forţeze să-mi reorganizez uniformitatea şi coeziunea.
Am reuşit de nenumărate ori să percep totul cu aceeaşi precizie cu care percep lucrurile în lumea cotidiană. Problema era incapacitatea mea de a face legătura între acţiunile mele din cea de a doua atenţie şi conştiinţa mea din viaţa cotidiană. Au fost necesare multe eforturi şi mult timp ca să ajung să înţeleg ce este cea de a doua atenţie. Nu atît din cauza caracterului său complicat şi complex - care este într-adevăr extrem, cît pentru că - o dată întors în starea normală de conştiinţă - constatam că-mi era imposibil să-mi amintesc nu numai faptul că intrasem în cea de a doua atenţie, ci şi că exista o astfel de stare...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 58
Data de inscriere : 04/04/2009

https://ecou-ro.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum